Miłość czerwienią malowana.
Czyli kolor przewodni na naszym ślubie i weselu.
Czerwień
Wszyscy na pewno się ze mną zgodzicie, że kolor czerwony to jeden z bardziej namiętnych kolorów, który jednoznacznie kojarzy się nam z Miłością. To kolor, który na hasło Miłość pojawia się w odpowiedziach, jako pierwszy. Czy to znaczy, że miłość jest czerwienią malowana? W większości przypadków TAK.
Dlaczego zatem nie wykorzystać go w dekoracji na naszym ślubie i weselu?
Kolor czerwony- skąd wzięła się ta barwa?
Otóż nazwa koloru czerwonego pochodzi od nazwy czerw określającej larwę owada zwanego czerwcem polskim, z którego uzyskiwano koszenilę służącą do barwienia tkanin na kolor czerwony. Czerwony szczególnie w średniowieczu był barwą władcy – występował, jako atrybut króla i jego najwyższego znaczenia. Czerwień to najbardziej intensywny kolor z barw. Dlaczego? Chodzi o zakres fali światła, jaką ze sobą niesie, bo długość tej fali to od ok. 630 do ok. 780 nm i stanowi przedział najniższych częstotliwości rozpoznawalnych przez nasze oko. Oznacza to, że zanim mózg i oko przetworzą czerwień, zużywają dużo energii. Proces ten przyspiesza metabolizm, działa pobudzająco. Patrzenie na barwę czerwoną może przyspieszyć oddech i podnieść ciśnienie krwi.
Do połowy XIX wieku Polska była głównym europejskim producentem czerwonego pigmentu wytwarzanego ze sproszkowanych owadów czerwca polskiego. Prestiż od wieków łączony z kolorem czerwonym, dostępność i związana z nią niska cena czerwonego pigmentu w Polsce w pewnym stopniu tłumaczy przywiązanie do czerwieni w kulturze sarmackiej – polska szlachta nosiła buty i szaty wierzchnie barwione na krwisto-czerwono, złoty polski nazywano potocznie „czerwonym”, czyli szlacheckim.
Kolor czerwony i jego symbolika.
Czerwień jest królową wśród wszystkich barw. Jest kolorem życia i wiecznej siły. Z badań wynika, że jest to kolor, który najsilniej stymuluje ludzką psychikę, budzi pożądanie i zwiększa apetyt. Barwa czerwona należy do grupy barw ciepłych. Niesie za sobą dużo pozytywnych wibracji, ale również i negatywnych. Słabsze odcienie czerwonego symbolizują radość, miłość, pasję – ciemniejsze symbolizują siłę, gniew czy przywództwo. Niestety nadmiar tego koloru może nieść za sobą również złe skutki, takie jak: wcześniej wspomniane nadciśnienie, nadpobudliwość czy drażliwość. Nie zaleca się, zatem malowania ścian na kolor czerwony, czy też otaczanie się zbyt dużą ilością tej barwy w dodatkach. Jak mówi powiedzenie wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem. Jeżeli chcecie, by w waszym domu zaistniał ten kolor, polecam zatem zastosowanie tego koloru w kwiatach, bądź delikatnych akcentach dekoracyjnych np. poduszki, które nadadzą nam dodatkowo przytulności.
Jednakże ślub czy wesele, to już zupełnie inna para kaloszy.;) Tutaj możemy puścić wodzę fantazji. Oczywiście z umiarem. 😉
Kolor czerwony to ogień i namiętność, to uczucie, to siła i zdecydowanie, jeżeli to wszystko Was określa, ten kolor na Waszym ślubie będzie strzałem w przysłowiową 10.
Ciekawostki związane z kolorem czerwonym.
- Wiecie, że czerwony to kolor ślubny w Azji? Panny młode na swój ślub zakładają suknie ślubną w kolorze czerwonym. Kolor czerwony to kolor szczęścia i powodzenia.
- W Japonii kolor czerwony jest symbolem bohaterstwa, a Japońskie Dzieci przedstawiają słońce w kolorze czerwonym.
- W hinduizmie kolor czerwony przypisany jest pierwszej czakrze – czakrze podstawy, która związana jest z tym co fizyczne i podstawowe. Symbolizuje pewność siebie, dobre funkcjonowanie w codzienności, rozwój osobowości, lecz zarazem lęk i zachłanność.
- Yin i yang – czerwień jest symbolem Yang, czyli siły, ciepła, gęstości, jasności, energii.
- W Rosji kolor czerwony to kolor piękna i dobra, dlatego też plac czerwony w Moskwie to piękny plac.
- Współcześnie kolor czerwony używany jest podczas ważnych wydarzeń, jak np. czerwony dywan, na którym pojawiają się ważni ludzie, choćby na rozdaniu Oskarów.
- Dawniej uważano, że czerwony chronił dzieci przed złymi omenami. U nas przywiązuje się czerwoną wstążeczkę do wózka, by dziecko nie zostało zauroczone. hmm Myślicie, że to działa?
Dla kogo jest przeznaczony kolor czerwony?
Jeżeli lubisz kolor czerwony posiadasz takie cechy jak: ekstrawagancja, ambicja, duża energia, odwaga, bezpośredniość, dynamika czy hojność. Ludzie, dla których ulubionym kolorem jest czerwony mają na ogół silny charakter usposobiony przez działanie i skłonność do rywalizacji. Osoby te lubią wyróżniać się z tłumu i zwracać na siebie uwagę, mają też skłonność do szybkich i nieprzemyślanych reakcji. Dla nich kolor czerwony jest motorem do działania, dzięki któremu odnoszą sukcesy. Nie bez powodu kolor czerwony jest też wykorzystywany w marketingu wielkich znanych marek, jak coca-cola,
Czerwony na ślubie.
Lubię ten kolor w dekoracjach, ponieważ, dla mnie niesie za sobą bardzo intymne znaczenie. To kolor namiętności, pasji, podniecenia, seksualności, sensualności i życia. To kolor kochanków. A przecież ślub to największa deklaracja miłości i dlaczego, by nie wpleść tego koloru pomiędzy dekoracje ślubne. Jeżeli jesteście Parą, która lepiej czuje się w bezpiecznych kolorach to zostańcie przy białych obrusach, a czerwień dodajcie do kwiatów, będzie elegancko i klasycznie. Kolor będzie jedynie akcentem.
Natomiast, jeżeli jesteście fanami tego koloru możecie użyć absolutnie wszystkiego. Natomiast musicie uważać przy doborze odcieni. Jeżeli chcecie, by dekoracja była w czerwieniach pobawcie się trójwymiarowością barwy. Efekt będzie zaskakujący.
Czerwień możecie wykorzystać również przy bukiecie ślubnym i dodatkach. Jeżeli założycie, że czerwony ma być kolorem przewodnim uroczystości, ten zabieg będzie nawet wskazany.
Kolor czerwony to kolor uniwersalny, a co za tym idzie będzie pięknie komponować się z różnymi stylami. Od stylu klasycznego, glamour po rustykalny i boho.
Jeżeli kochacie ten kolor nie bójcie się użyć go na waszym ślubie i weselu. To przecież kolor królów. 😉
Pozdrawiam Was serdecznie i do następnego przeczytania 😉
Wasza Aga